Kalkulator BMR

Szybki i skuteczny kalkulator kalorii

Przez wiele lat to kalkulator BMI był z powodzeniem wykorzystywany do obliczania masy ciała, jednak z czasem na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na narzędzia, które są o wiele dokładniejsze w swoich kalkulacjach. Jednym z nich jest właśnie kalkulator BMR (z ang. Basal Metabolic Rate), który prezentuje wskaźnik podstawowej przemiany materii i pozwala określić minimalną liczbę kalorii, która jest niezbędna do zachowania podstawowych funkcji organizmu. Innymi słowy, pomaga on obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne każdej osoby i uzależnia je od indywidualnych cech badanego.

Kalkulator BMR: co to jest?

Kalkulator BMR (z ang. Basal Metabolic Rate) to kalkulator minimalnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego człowieka (inaczej zapotrzebowania energetycznego lub przemiany materii), które jest potrzebne, aby utrzymywać podstawowe funkcje organizmu. Wartość obliczana przez ten kalkulator jest specjalnym wskaźnikiem wykorzystywanym w dietetyce. Pomaga indywidualnie ustalić zalecaną kaloryczność diety oraz dążyć do wagi, którą chcemy osiągnąć. Kalkulator BMR jest zazwyczaj wykorzystywany przez osoby, które chciałyby zmniejszyć bądź zwiększyć masę ciała.

Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne określane jest inaczej jako całkowita przemiana materii danego organizmu. Jest to ilość energii (kilokalorii), którą należy dostarczyć każdego dnia poprzez spożywane posiłki. Dzienna ilość przyjmowanych kalorii powinna pokrywać wydatki energetyczne wynikające z podstawowej przemiany materii (uwzględniającej procesy fizjologiczne, takie jak trawienie, oddychanie, krążenie, odnowa komórek oraz tkanek itp.), a także poziomu aktywności fizycznej. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy od kilku czynników, których nie można pominąć, aby obliczyć swoje BMR.

Jak działa kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?

Istnieje kilka sposób obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Jedną z najpopularniejszych metod obliczania wskaźnika BMR jest wzór Harrisa-Benedicta. Wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach). Wzór dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach).
 
Można jednak obliczyć wskaźnik BMR w znacznie prostszy sposób, korzystając z kalkulatora BMR. Do obliczenia indywidualnego zapotrzebowania energetycznego przez kalkulator na naszej stronie wykorzystywane są podstawowe dane dotyczące organizmu, takie jak wzrost, waga, wiek, płeć oraz poziom aktywności fizycznej (prawie brak, lekka aktywność, umiarkowana aktywność, duża aktywność, bardzo duża aktywność). Następnie wybieramy „Oblicz”. Na stronie pojawi się wynik Twojego BMR.

Wskaźnik BMR - co to jest? Jak to się liczy?

Na precyzję kalkulatora BMR wpływa przede wszystkim to, że podczas obliczania dziennego zapotrzebowania energetycznego branych jest pod uwagę szereg danych, takich jak wzrost, waga, wiek i płeć danej osoby, a także częstotliwość i rodzaj wykonywanej przez nią aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że z im większej ilości informacji korzysta się przy danej kalkulacji, tym dokładniejszy wynik jesteśmy w stanie uzyskać. W przypadku kalkulatora kalorii są to oczywiście podstawowe dane, takie jak waga i wzrost danej osoby, jednak to właśnie wszelkie dodatkowe informacje pozwalają na precyzyjne określenie zalecanego dziennego zapotrzebowania kalorii.
 Jednym z istotnych czynników, które decydują o zapotrzebowaniu energetycznym danej osoby, jest jej płeć. Powszechnie wiadomo, że to mężczyźni najczęściej posiadają więcej masy mięśniowej, a mniej tłuszczu, a spalanie kalorii zachodzi szybciej właśnie w ich organizmie (1). Z kolei u kobiet zależność ta jest odwrócona, co przyczynia się do nieco wolniejszej przemiany materii. Wśród kilku danych, które kalkulator BMR uwzględnia podczas dokonywania obliczeń, należy wyróżnić także wiek danej osoby. Stanowi on kolejny istotny czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dlaczego? Ponieważ wraz z biegiem lat masa mięśniowa człowieka maleje, a ilość tkanki tłuszczowej bardzo często wzrasta. Warto także pamiętać, że z wiekiem spowalnia także nasza przemiana materii, a zrzucanie zbędnych kilogramów staje się trudniejsze.
 
Nie możemy zapominać także o aktywności fizycznej. Niestety nadal mało osób jest świadomych tego, że wszystkie ćwiczenia prowadzą do zwiększonego spalania kalorii, co w rezultacie zwiększa także zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, który musi uzupełnić braki. Dlatego też powinniśmy być świadomi tego, że im więcej i intensywniej ćwiczymy, tym wyższe będzie dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego ciała. Decydując się więc na intensywną i częstą aktywność fizyczną, musimy zadbać o dostarczenie organizmowi dodatkowego, i przede wszystkim wartościowego, pożywienia.

W czym może Ci pomóc kalkulator BMR?

Kalkulator BMR może być niezwykle pomocnym narzędziem, zwłaszcza dla osób, które chcą zredukować wagę lub, przeciwnie, nabrać nieco masy. W momencie kiedy poznamy własny wskaźnik kalorii, możemy odpowiednio dopasować swoją dietę w zależności od rezultatów, które chcemy osiągnąć. Jeśli więc zamierzamy zredukować wagę, powinniśmy przyjmować mniej kalorii, jeśli chcemy ją podnieść – więcej, natomiast jeżeli pragniemy utrzymać obecną wagę, powinniśmy nadal przyjmować taką samą liczbę kalorii. Znając całkowitą liczbę kalorii, do jakiej powinniśmy codziennie dążyć, z łatwością będziemy mogli zaplanować swoje posiłki i uzyskać kontrolę nad zdrowym żywieniem. Oczywiście należy pamiętać, że obliczenia kalkulatora kalorii odnoszą się jedynie do dorosłych kobiet i mężczyzn – nie powinny być one stosowane do ustalania dziennego zapotrzebowania kalorycznego dzieci, nastolatków ani kobiet w ciąży.
 
Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wybierz odpowiedni wariant